Yusufeli Barajı Tamamlandı Mı, Açıldı Mı?


Türkiye'nin en önemli enerji projeleri arasında yer alan Yusufeli Barajı yapımı tüm hızı ile devam ediyor. Yusufeli Barajı 3 milyonuncu metreküplük betonun dökümü töreni gerçekleştirildi. Peki, Yusufeli Barajı açıldı mı, tamamlandı mı, son durum ne, ne zaman açılacak? Soruların yanıtları haberimizde...

post
 Güncel    08.06.2020 15:40:51    Bu İçerik 157 kez görüntülendi.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video konferans yöntemi ile katıldığı tören ile Yusufeli Barajı projesinde önemli bir eşik daha aşıldı. 

YUSUFELİ BARAJI TAMAMLANDI MI?

Türkiye'nin en önemli enerji projeleri arasında yer alan Yusufeli Barajı için dün 3 milyonuncu metreküplük betonun dökümü töreni düzenlendi. 

Tören ile beraber projede yüzde 75 oranında tamamlanma gerçekleşit. Yani Yusufeli Barajı henüz tamamlanmadı ve kalan yüzde 25'lik bölüm için çalışmalar devam ediyor. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yapmış olduğu konuşmasında "(Yusufeli Barajı) Tamamen mühendislerimizin ürünü olan eser, ekonomimize yılda 1,5 milyar lira katkı sağlayacak.18 yılda 585 yeni baraj yaptık, sulama, taşkın koruma tesisleri sayısını 2 kat artırdık" diyerek yatırımların devam edeceğini söyledi. 

YUSUFELİ BARAJI NE ZAMAN BİTECEK?

Projede yapılan ilk açıklamalarda en geç 2021 yıl sonunda tamamlanacağı duyurulmuştu. 

Yapılan çalışmalarda bir aksaklık yaşanmadığı takdirde 2021 yıl sonuna kadar Yusufeli Barajı'nda ki inşaat çalışmalarının tamamlanması ve elektrik üretimine başlanması planlanıyor.  Barajın dev üretim elektrik kapasitesi ile kendi maliyetini 7 senede çıkarması bekleniyor.