Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası TCMB'den Yeni Kredi Hamlesi Geldi! 20 Milyar Liralık Ek Kredi Limiti Açıklandı


Merkez Bankası korana virüs salgını sonrasında ekonomiyi canlandırmak adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. Konu hakkında gelen bir yeni son dakika haberine göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yatırım taahhütlü avans kredileri paketi için 20 milyarlık ek kredi limiti tanımladığını duyurdu. Detaylar haberimizde...

post
 Ekonomi    08.06.2020 16:06:31    Bu İçerik 127 kez görüntülendi.


Korana virüs salgını sonrası yeni normal sürecinde ilerlemeye devam eden Türk ekonomosi için Merkez Bankası yeni adımlar atmaya devam ediyor. 

Bir yandan cari açığı azaltmak bir yandan da ekonomiyi canlandırmak için yeni kredi hamleleri atmaya devam ederken bir son dakika açıklaması daha geldi. 

MERKEZ BANKASI YATIRIM TAAHHÜTLÜ AVANS KREDİSİ PAKETİ İÇİN 20 MİLYAR LİRALIK EK LİMİT TANIMLANDI! 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan son dakika açıklaması ile 20 milyar liralık daha ek limit tanımı yapıldı. 

TCMB tarafından yayımlanan resmi açıklama metni ile ilgili karar duyurulurken "Geçen dönemde, işletme sermayesine yönelik kredi ihtiyacının bankacılık sistemince etkin bir şekilde karşılandığı görülmüştür.  

Bu nedenle, Türk lirası cinsi reeskont kredileri için tahsis edilen imkânın 20 milyar Türk lirasının, ülkemiz açısından kritik önemde olan selektif sektörlerdeki yatırımların desteklenmesi amacıyla, daha verimli bir şekilde yatırım taahhütlü avans kredisi olarak kullandırılmasına karar verilmiştir.

Türk lirası cinsi reeskont kredileri için kalan 40 milyar Türk liralık limitin; 20 milyar Türk lirası Türk Eximbank, 10 milyar Türk lirası kamu bankaları, 10 milyar Türk lirası ise diğer bankalar aracılığıyla kullandırılmaya devam edilecektir" ifadelerine yer verildi. 

Hatırlanacağı üzere 31 Mart 2020 tarihinde yapılan duyuru ile söz konusu limit 60 milyar Türk lirasına kadar olarak ilan edilmişti. Atılan yeni adım ile 20 milyar liralık daha ek limit katkısı verileceği ilan edilmiş oldu.