Mayıs Ayı Ücretsiz İzin Ödemeleri Bugün Hesaplara Yatırılıyor!


Salgın döneminde mecburi olarak ücretsiz izne ayrılan vatandaşlar için ödenen 1170 liralık ücretsiz izin desteğinin Mayıs ayı ödemeleri için bugün yapılmaya başlanacağı açıklandı.

post
 Ekonomi    08.06.2020 16:12:28    Bu İçerik 86 kez görüntülendi.


Koronavirüs salgını pek çok sektörü de olumsuz anlamda etkiledi. Yaşanan sektörel daralma nedeniyle pek çok işveren çalışanlarını işten çıkarmamak için süreç sonuna kadar ücretsiz izne ayırdığını duyurdu. Ücretsiz izin döneminde maaş alamayan ve herhangi bir gelir elde edemeyecek olan vatandaşların ise oldukça endişeli oldukları belirlenmişti.

Hükümet tarafından verilen destekler sonucunda ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara başvurularının karşılığında aylık belirli bir miktarda nakdi ücret desteğinin verilmesine karar verildi. Bu rakam bin 170 lira olarak ifade edilmişti. Bunun ardından meblağ tartışmalara neden oldu.

Mayıs Ayı Ödemeleri Bugün Başladı!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bugün yapılan bir açıklama sonrasında mayıs ayı ücretsiz izin desteği ödemelerinin bugünden itibaren hesaplara yatırılmaya başlandığı ifade edildi. Ödemelerin vatandaşların TC kimlik numaralarına göre yapılacağı açıklandı.

Ödemelerin tamamının 8 ile 10 Haziran tarihleri arasında tamamlanması bekleniyor. Kimlik numaralarının son hanesi ödemeler için esas alınacak. Bugün yapılacak ücretsiz izin ödemelerinin yanı sıra tedbirler eşliğinde yoğunluğu önlemek için sırasıyla nakdi destek ücretlerinin de yapılması bekleniyor. Bu duruma göre kimlik numarasının son hanesi 0, 2 ve 4 olan vatandaşlar 9 Haziran tarihinde ödeme alacakken, 6 ve 8 olanların ise 10 Haziran tarihinde ödeme almaları bekleniyor.