Piyasaların Sakin Olduğu Yeni Haftaya Dolar Nasıl Başladı?


Bu hafta piyasayalar sakin bir seyirde ilerlerken özellikle yeni bir verinin açıklanmayacak olması sakinliği artırmaya devam ediyor. Bununla birlikte dolar haftaya yine 6,80 lira seviyelerinin altında başladı.

post
 Ekonomi    08.06.2020 16:16:53    Bu İçerik 87 kez görüntülendi.


Bir süredir piyasalarda yaşanan hareketlilik dolar fiyatlarını da etkilenmişti. Ancak son günlerde dolar 6.80 lira seviyelerinin altında ilerlemeye başladı. Türkiye’de bugün haftanın ilk işlem gününde açıklanacak önemli bir verinin olmamasının da etkisiyle doların haftaya sakin başladığı belirlendi.

Moody’s tarafından Cuma günü takvimi içerisinde olmasına rağmen bir not değerlendirmesi yapmadığı belirlendi. Not değerlendirmesi yapmazken aynı zamanda konu hakkında bir rapor hazırladığı belirlendi. Bu rapora göre Türkiye’nin ortaya çıkan ve son dönemlerde oldukça konuşulan cari açığını ele alarak, bu konuda sorunun üstesinden gelmek gibi pek çok seçeneğinin olduğu ifade edildi.

Bu hafta piyasalarda Hazine için 2 yıllık gösterge tahvil ihalesinin takip edilmesi bekleniyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s bu konuda bir not değerlendirmesi yayınlamamasına karşın farklı raporlarla süreci değerlendirdiğini açıkladı.

Dolar Yeni Haftaya Nasıl Başladı?

Dolar yeni haftaya 6.76 lira ile başladı. Ufak çaplı yukarı yönlü bir ivmenin söz konusu olduğu ifade edildi. Bununla birlikte Euro’da meydana gelen yükselişle birlikte güne 7.63 lira seviyelerinden başladığı öğrenildi.