Yapı Kredi'den Şok Hamle! Vadeli Döviz Alımına Sınırlama Getirdiğini Açıkladı!


BDDK tarafından özel bankalara kredi vermeyi amaçlayan adımların ardından Yapı Kredi aldığı yeni kararı açıkladı. Vadeli döviz alımı ve altın hesapları için bir sınırlama getirdiğini duyurdu.

post
 Ekonomi    08.06.2020 16:41:18    Bu İçerik 104 kez görüntülendi.


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu daha önceki adımlarında özel bankaların kredi hacmini genişletmek ve özellikle vatandaşların kredi alamadıkları yönündeki şikayetleri bertaraf etmek için önemli adımlar atmışlardı. Bu adımların atılmasının ardından Yapı Kredi yeni bir karar aldı. Bu karara göre 10 bin dolardan küçük olacak vadeli döviz hesabının açılmayacağını duyurdu.

BDDK Tarafından Atılan Adımlar Sonuç Vermeye Başladı

BDDK tarafından şikayete konu olan özel bankaları kredi vermeye teşvik edecek olan aktif rasyo düzenlemesi sonuç vermişti. Bu süreçte ilk sonuçların verilmesi üzerine Yapı Kredi bu noktada adım atmış oldu. Yapı Kredi Bankası müşterileri için bir e posta gönderdi. Bu e postada yazanlara ve alınan kararlara göre 13 Haziran tarihinden itibaren geçerli olmak üzere vadeli döviz mevduatları için limit ve minimum süre uygulamasına geçildiği belirtildi.

Bu sınırlama ile birlikte banka tarafından 10 ile 25 bin dolar arasında bulunan muadili olan döviz kurları için vadeli mevduat hesap açılış tarihine 3 ay ve üzerinde olacak şekilde bir düzenlemenin yapılacağı belirtildi. Bununla birlikte altın hesapları için de bir karar verildi. 200 gram sınırı ile birlikte vadesi içinde 6 aydan küçük olmasına izin verilmeyecek. Vade ve miktar olarak küçük olan hesapları 13 Haziran tarihinden sonra yenilememe kararının alındığı ifade edildi. Bu süreçte alınan kararın bir örnek olabileceği ve yakın zamanda diğer bankalar tarafından da benzer kararların alınabileceği ifade edildi.