Tapusu Olanlar Dikkat! Tapusu Olan Herkesi İlgilendiriyor: E Devlet Üzerinden TKGM Tapu SMS Kaydı Yapmayanların Evleri Habersiz Satılabilir


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı tapusu olanları uyardı. Düşen konut kredisi faiz oranları sonrasında tapu dairelerinde yoğunluk büyük oranda artarken konut satış rakamları de rekora doğru koşuyor. Evi, arsası, iş yeri ve dükkanı olanlara çok kritik e devlet uyarısı geldi. E Devlet tapu işlemleri arasında yer alan SMS kaydı ile vatandaş kendisini korumaya alıyor. Tapu sahtekarlığı ve tapuda sahtecilik girişimleri artarken sahte kimlikte tapuda satış girişimlerine karşı vatandaşa yeni çağrı geldi. Detaylar haberimizde...

post
 Güncel    20.06.2020 22:14:53    Bu İçerik 170 kez görüntülendi.


Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı evi, arsası, işyeri ve dükkanı gibi taşınmazı olan vatandaşları uyararak tüm tapu sahiplerinin e devlet tapu SMS kaydı oluşturmasını istedi.  

TAPUSU OLAN HERKESİ İLGİLENDİRİYOR, E DEVLET ÜZERİNDEN HEMEN BUNU YAPMANIZ GEREKİYOR!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı son dönemde artan dolanndırıcılık girişimlerine karşı vatandaşı uyararak "Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı" diyerek e devlet tapu SMS kaydı oluşturulmasını istedi.

 

TAPUSU OLANLAR DİKKAT! TAPUDA DUBLÖR KULLANARAK SAHTE EVRAKLARLA SATIŞ YAPMAK İSTİYORLAR!

Tapu memurları tarafından yürütülen titiz çalışmalar ile dolandırıcılık girişimleri engellenirken tapuda işlem yoğunun artması dolandırıcılık girişimlerini de arttırdı. Bunlardan biri de İstanbul Fatih Tapu Müdürlüğü çalışanları tarafından fark edildi. Tapuda bedeli 2,5 milyon lira olarak gösterilen bir taşınmazın satışı için başvuru yapan kişinin tapu evrakları için yapılan incelemede başvuru esnasındaki imza ile satıcı tarafından verilen nüfus cüzdanı vekalatnamesi üzerindeki imzalarda farklılık olduğu tespit edilerek sahte işlem yapılmaya çalışıldığı belirlendi.  Yapılan inceleme sonrası tapu çalışanlarının dikkati ile sahtecilik girişimi engellenmiş oldu. Bu tip sahte girişimlere karşı vatandaşların önlem almaları istenirken sadece bir dakikada yapılabilecek tapu SMS kaydı ile dolandırıcılık girişimlerine karşı önlem alınabileceği söylendi.  Söz konusu işlem ile tapuda sizin adınıza kayıtlı olan taşınmaz için e randevu, satış, ipotek gibi tüm işlem girişimlerinde kayıtlı cep telefonuna SMS gönderilerek uyarıda bulunuluyor. İşlemi yapan siz değilseniz hemen tapuya başvuruda bulunarak randevu öncesi tapunuzun satışını engelleyebiliyorsunuz. 
 

Tapu, tkgm, e-devlet