Devletten Kiracılara 2 Bin 350 TL Taşınma Yardımı ve Aylık 1.150 TL Kira Desteği Ödemesi! Kentsel Dönüşüm Destek Ödemesi Nasıl Alınır?


Devletin kira yardımları tüm hızı ile devam ederken süreçte en büyük öncelik kentsel dönüşüm projelerine veriliyor. Kentsel dönüşüm kira yardımı 2020 zammı için beklenen oran henüz açıklanmazken devlet şu anda evini kentsel dönüşüme vererek kiraya çıkan kişilere aylık 1.150 TL kira yardımı ve kiracılara da taşınma desteği parası olarak 2 bin 350 lira ödüyor. Peki, kentsel dönüşüm kira yardımı ve başvuru şartları nelerdir, kira yardımı kimlere ödenir, devletin kira yardımı başvurusu nereye yapılır? Soruların yanıtları haberimizde...

post
 Güncel    20.06.2020 22:39:06    Bu İçerik 196 kez görüntülendi.


Korana virüs salgını dönemi boyunca pandemi nedeniyle çok sayıda kişi işsiz kaldığı ya da ücretsiz izne ayrıldığı gibi nedenlerle kira ödemelerinde sıkıntıya düşerek devletin düzenli kira yardımlarını araştırmaya başladı.  Ne yazık ki süreçte ihtiyaç sahiplerine ayrı bir kira yardımı ödeneği ayrılmazken kentsel dönüşüm kira yardıım ödemeleri ise devam ettirildi. Kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak amacı ile alınan önlemler kapsamında evini kentsel dönüşüme veren kişilere devlet düzenli kira yardımı yapıyor.  

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI 2020 NE KADAR, KAÇ AY ÖDENİYOR?

2020 yılı için uygulanacak olan kentsel dönüşüm kira artışı zam oranı henüz Çevre ve Şehircliik Bakanlığı tarafından ilan edilmedi. Her sene Mayıs ayında açıklanan söz konusu oran Haziran ayının ortasına gelinmesine rağmen bu sene gecikmeye düştü ve henüz duyurulmadı.  

İLLERE GÖRE KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI VE TAŞINMA PARASI İÇİN ÖDENEN DEVLET DESTEKLERİ KAÇ LİRA?

Kentsel dönüşüm için ödenen tutarlar illere göre belirlenmekte olup kira yardımı parası 6 bölgeye ayrılarak belirlenmektedir.  En düşük bölgede yer alan iller için kentsel dönüşüm kira yardımı 715 lira olarak ödenirken en yüksek bölge için uygulanan tutar ise aylık 1.150 lira olarak ödenmektedir.  Taşınma yardımı için ödenen en düşük devlet yardımı 1.430 lira olarak ödenirken en yüksek tutar ise 2 bin 300 lira olarak ödenir.  Kentsel dönüşüm kira yardımı süresi ise konutun yer aldığı bölgeye göre belirlenmektedir. Kentsel dönüşüm kira yardımı alınan taşınmazın riskli yapı ilan edilen bölgede yer alması durumunda söz konusu tutar 48 ay olarak ödenirken diğer alanlarda yer alan taşınmazlar için kentsel dönüşüm kira yardımı süresi 18 ay ile sınırlandırılmaktadır.  

KENTSEL DÖŞÜMÜ KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BAŞVURU EVRAKLARI NELERDİR?

a) Başvuru dilekçesi,  

b) Başvuru sahibinin tüzel kişi olması halinde firmayı temsil yetkisine sahip kişiye ait imza sirküleri,

c) Riskli yapının tahliye edildiğine dair Adres Bilgileri Raporu veya ilgili belediyesinden alınacak yazı,

ç) Tapu belgesi ve Güncel Taşınmaz Kaydı,  

d) Riskli yapının yıkım bilgisinin A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine girilmiş olması,

e) Hak sahibine/vekiline ait T.C. Ziraat Bankası A.Ş. vadesiz TL hesap cüzdanı fotokopisi

DEVLETİN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

Kentsel dönüşüm kira yardımı başvurusu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri üzerinden kabul edilmektedir