Yabancıya Konut Satışlarında İran ve Irak Hegemonyası


Türkiye'den konut almak isteyen yabancılar seyahat yasağının olduğu dönemlerde online satış adımlarını izlediler. Bu süreçte ve öncesinde yabancılara konut satışları incelendiğinde ise Irak ve İran ağırlığı göze çarpıyor.

post
 Güncel    14.05.2020 14:58:47    Bu İçerik 170 kez görüntülendi.


Bilindiği üzere Türkiye konut satışlarına dair istetistikler ilk olarak 2015 yılında açıklanmaya başladı.  2015 yılından itibaren her ay düzenli olarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan istatistikler konut ve emlak sektörüne ilişkin detaylı verileri içeriyor. Bu verilerden bir tanesi de yabancılara konut satışı. 

YABANCILARA KONUT SATIŞLARINDA IRAN İRAN AĞIRLIĞI

Türkiye'de yabancılara konut satışlarında uygulanan sistem yakın zamanda ikiye ayrılıyor. Kısa süre önce yabancılara konut satış sisteminde değişikliğe giden Türkiye bu alanda bölgesinde daha çok dikkat çekmeye başladı.  Yabancılara konut satışlarının geçmişine baktığımız ise İran Irak ve Suudi Arabistan ülkeleri öne çıkıyor. 2015 yılından 2020 yılının Mart ayına kadar yapılan satışlar incelediğinde 57 ay Iraklılar, 3 ay Suudi Arabistan vatandaşları en çok konut alan yabancı ülkeler sıralamasında lider konumda bulundular. Bu ülke vatandaşları 1 ay da eşit sayıda konut alarak liderliği paylaştılar. Ancak 2020 yılının gelmesiyle İranlılar listenin en üstüne çıktıla.  Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, İranlıların Türkiye ilgisine dair ise şu değerlendirmede bulundu. "İran ve ABD arasındaki siyasi ve askeri gerginlik salgın dönemi öncesine kadar tavan yapmıştı. Söz konusu gerginlik İranlıların Türkiye'ye olan ilgisini pekiştirmiş durumda. Yaptığımız görüşmelerde bunu dile getiriyorlar. Onlar için Türkiye bölgedeki en önemli ve güvenli limanlardan. Kültürel olarak da Türkiye'yi kendilerine yakın hissediyorlar. Bu yüzden de yurt dışı yatırımlarında Türkiye’yi ilk sıraya koyuyorlar."