İnşaat Sektöründe Salgın Nedeniyle Nisan Ayında Beton Kullanımı Ciddi Oranda Azaldı!


Koronavirüs salgını inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Sokağa çıkma yasaklarının hafta sonları beton dökümünün yapılmaması gibi çeşitli sebepler inşaatlarda beton kullanımını ciddi oranlarda azalttı. Bundan sonraki süreçte normalleşme nasıl devam edecek?

post
 Güncel    14.05.2020 15:09:44    Bu İçerik 95 kez görüntülendi.


Koronavirüs salgını nedeniyle inşaat sektörünün de ciddi bir zarar gördüğü ifade edildi. Bu süreç içerisinde bazı inşaatlarda faaliyetlerin tamamen durduğu ifade ediliyor. Bazı inşaatlarda ise çalışmalar gerekli olan tüm önlemler alınarak devam ediyor. Özellikle bu dönemlerde sokağa çıkma yasağının uygulanması inşaatlarda bazı çalışmaların azalmasına neden oldu. Beton dökümü yapılamamaya başladı. Türkiye Hazır Beton Birliği tarafından her ay inşaat sektörünün verileri inceleniyor. Bu durum yaşanan gelişmeleri net bir şekilde gözler önüne seriyor. İnşaat sektörünün en temel girdilerinden birisi de hazır betonlar olarak biliniyor. Bu süreçte hazırlanan rapora göre hazır beton sisteminde ciddi bir azalmanın meydana geldiği belirlendi. Hazır beton endeksi aynı zamanda inşaat sektöründe yaşanan büyümelerinde göstergeleri olarak ifade ediliyor.

Hazır Beton Girdilerinde Ciddi Bir Düşüş Meydana Geldi!

2020 Nisan Ayı raporunun yayınlanması ile birlikte beklentilerde de ciddi bir düşüş meydana geldi. Hazır Beton faaliyetlerinin daralma içerisine girdiği öğrenildi. Mart ayında bu rakamların dibi gördüğü belirtilmişti ancak sonrasında bir normalleşme süreci içerisine girildi. Yaşanan toparlanmaya rağmen hala çok düşük olduğu ifade ediliyor. Beklenti Endeksi’ne bakıldığı zamanda ciddi bir düşüşün yaşandığı ifade ediliyor. Normalleşme sürecinde ekonomide yaşanabilecek bir normalleşmeye karşı umut devam ediyor. Avrupa Hazır Beton Birliği tarafından ise 2020 Nisan Ayı raporu değerlendirildi. Bu değerlendirme sonrasında ‘Nisan ayında bir önceki aya bakılarak beton üretiminde ciddi bir azalma meydana geldi. Salgın tüm inşaat sektörünü derinden etkiledi. Bu rakamların hafta sonları beton dökümü yapılmamasından dolayı kaynaklandığını düşünüyoruz’ dedi.